Ogłoszenie

Strefa czasowa: UTC + 1

Teraz jest 2024-03-28 17:18:34
Łączny czas online:



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Google i ja
PostNapisane: 2011-01-05 23:20:58 
Offline
Forumowy bot administracyjny
Forumowy bot administracyjny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2005-07-06 23:19:54
Posty: 3143
Lokalizacja: 100lica
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 9
INFO: jest to przeklejony tekst z http://www.blog.jatokor.net/2011/01/06/google-i-ja/ i dlatego nie działają linki we wpisie. Zapraszam do dyskusji.

Kilka dni temu, zastanawiałem się nad ilością usług oferowanych przez google i okazało się, że poza wyszukiwaniem, pocztą, i blogami google oferuje znacznie więcej. W sumie żadna nowość, ale kiedy zacząłem przeglądać tę listę to było wręcz oszałamiające. Więc, co google wie o mnie i o każdym z nas? Wpis prawie autopsyjny, takie top 10.

1. Wyszukiwarka
Swoją przygodę z internetem zacząłem około roku 12 lat temu i muszę przyznać, że wtedy używałem wyszukiwarki http://www.altavista.com/. Używałem jak używałem, bo nie wiele mi było potrzeba, skoro Gambler z nowymi demami gier leżał na biurku ;). Ale później pamiętam, że korzystałem z google i tylko z google. Nie wiem czy wiecie(dobra wiem, że nie wiecie, bo większość osób nie wie), ale google gromadzi wszystkie nasze wyszukiwania, jeśli mamy konto w google(na przykład Gmail czy YouTube) to nawet możemy sobie podejrzeć czego szukaliśmy(nazwa usługi: Historia online https://www.google.com/history/).

2. Historia online
Oczywiście jaśnie google daje nam możliwość wyłączenia tejże usługi, ale jakby to powiedzieć... Dzisiaj wyłączyłem tę opcję po raz trzeci w swoim życiu, a ani razu nie włączałem(domyślnie była włączona). Ponieważ spokojnie można przyjąć, że znaczna część populacji internetowej używa wyszukiwarki google(oczywiście są na to konkreten badania, ale kto by tego szukał :)), to można wysnuć śmiałą tezę, z google wie o nas dużo. Teza nie nowa, nie długa, ale treściwa. Bo to dopiero początek. Google nie tylko kolekcjonuje sobie informacje czego szukaliśmy, zbiera takie oto informacje: {Sieć, Grafika, Wiadomości, Produkty, Linki sponsorowane, Wideo, Maps, Blogi, Książki}. Weźmy takie linki sponsorowane, wiadomo google interesuje w jakie klikamy, więc jasnym jest, że będzie zbierać takie informacje. Tylko po co mi informacja w jaki link sponsorowany i kiedy kliknąłem? Krótko mówiąc, można przeanalizować te dane i dowiedzieć się na przykład czego szukamy, co potrzebujemy, co nas interesuje.

3. Gmail
Na to na pewno są jakieś "badania", ale nie mogę znaleźć dokładnych informacji na temat liczby użytkowników. Według nieoficjalnych danych liczba kont mailowych jest nieco niższa niż 200 mil(dla przykładu hotmail ma ich około 350 mil, ale działa 8 lat dłużej niż gmail). Mimo, że "statystycznie" nie jest to najpopularniejsza skrzynka mailowa, to buszując po internecie najczęściej rzuca mi się w oczy @gmail.com kiedy ktoś podaje swój adres. Zupełnie abstrahując od tego, czy google analizuje naszą pocztę, to MA taką możliwość. Co się może o nas dowiedzieć? Na przykład na jakich stronach zakładamy konta, od razu wiadomo czym się interesujemy. Ale jest tam też nasza prywatna korespondencja, wiadomo o czym i z kim rozmawiamy. W końcu mam Kontakty, o czym za chwilę. Każdy wie co jest na jego skrzynce mailowej, każdy wie, co można wywnioskować analizując te informacje.

4. Google Maps
Przydatne, darmowe narzędzie, nie wiem jak w mniejszych miejscowościach, ale w Warszawie sprawdza się idealnie. Nie dość, że mogę się dowiedzieć co gdzie jest, to jeszcze mogę sprawdzić jak tam dojść/dojechać z domu czy innego, dowolnego miejsca(na ziemi). Ba! To nie wszystko! Jeśli kupiłem na allegro coś, co chcę odebrać osobiście to zaraz włączam sobie mapy google i sprawdzam gdzie jest poszukiwany sklep. Tutaj wujek google w akcie niepojętej i niezmierzonej informacji wyświetli mi informację, że pod tym adresem jest sklep XYZ(w którym coś sobie kupiłem). Co wujek google może z tym zrobić? Na przykład nic, albo zanotować sobie w swojej bazie, że szukałem miejsca, gdzie jest ów sklep XYZ. A ja jeszcze sprawdzę jak tam dojechać z domu, no to pewnie już tam byłem, a tak właściwie to na moje konto gmail przyszedł mail z allegro, sklepu internetowego, że kupiłem produkt ZXY. Więc już wszystko wiadomo. Nawet, jeśli nie sprawdziłem gdzie ów sklep się znajduje.

5. Picassa
Nie mogłem się nigdy przekonać do tych albumów, ale bardzo dużo osób ich używa. Nasze zdjęcia są dostępne do "analizy". Ciekawa opcja geolokalizacji, zdjęcia mogą posiadać przecież dane GPS, gdzie zostały wykonane, można przeanalizować gdzie, kiedy, po co i z kim byliśmy.

6. Google Docs
Krótko: nasze teksty(dokumenty), arkusze kalkulacyjne(dane), prezentacje, ot tak dostępne. Nie publicznie, ale wiszące w chmurze google.

7. Kontakty
Załóżmy, że używamy gmaila. Wygodnie jest trzymać tu adeesy mailowe naszych znajomych, współpracowników czy kogokolwiek. Taka "społecznościowa" informacja o nas na koncie google. W punkcie dziesiątym trochę się rozszerzy.

8. Chrome Browser
Åšrednio mi się podoba, ale to pewnie przyzwyczajenie do FF. Niemniej jednak sporo osób jej używa. Ponieważ przeglądarka internetowa w dużej mierze jest bramą łączącą nas z internetem to aż strach się bać jakich informacji o nas może udzielić. Nie mówię, że udziela, ale... Ale może i to absolutnie wszystko, bo teraz nie tylko można się dowiedzieć czego szukamy, teraz wiadomo jakie strony przeglądamy, na jakich się udzielamy(jak się udzielamy) i wiele innych.

9. Chrome OS

Jeszcze nie istnieje, ale google mówi, że będzie rewolucją. Podobno ma się uruchamiać "od razu", a jego trzonem ma być przeglądarka Chrome. Co więcej uraczy nas takim magicznym rozwiązaniem jak brak potrzeby przechowywania danych na dysku. Na przykład takie dokumenty trzymamy w Google Docs i kto o zdrowych zmysłach chciałby zrobić inaczej? Jak to powiedzieli w prezentacji nie trzeba nic trzymać na dysku, bo i tak muzyka, filmy, maile, dokumenty i w ogóle wszystko wszystko jest w internecie ;). Hallelujah! Teraz to już absolutnie wszystko można "zbierać" na nasz temat. Tylko, że to są informacje na temat internetowych wyczynów, czyli prawie wszystko. I na to znalazł się sposób.

10. Android
Last but not least, Android OS. Zawsze odznaczam tę radosną funkcję podczas pierwszego uruchomienia systemu, ale zawsze delikatnie się uśmiecham gdy ja widzę. O czym mowa? O opcji pozwalającej na śledzenie nas na podstawie danych z odbiornika GPS. Oczywiście domyślnie zaznaczona ;). Android OS jest dopełnieniem wszystkiego, mobilnym dostępem do wszystkiego od wyszukiwarki, przez ogólny dostęp do internetu, aż po wcześniej wspomniany kontakty. Nie ma pełnej "satysfakcji" z używania androida, jeśli system nie synchronizuje się z kontem google. Można sobie wybrać co będzie się synchronizować, ale pomijając wszystko, wysyłamy(domyślnie) tam nasze kontakty. Wygodna funkcja, co by się nie stało nasza książka jest nietknięta. Ponieważ nie każdy korzysta z kontaktów do gmaila to teraz jest nowy, lepszy i pewny materiał do analizy naszych "znajomości". Teraz wiadomo o nas wszystko.

Reasumując: po analizie tych danych google prawdopodobnie wie jak się nazywasz, gdzie mieszkasz i gdzie pracujesz. Zna Twoje zainteresowania, wie gdzie bywasz i kogo znasz. Wie po co siadasz do internetu i co w nim robisz. Częściowo(choć chyba nie bardzo) uogólniając, wie o Tobie wszystko!

Oczywiście sytuacje przedstawione są w pełni wyimaginowane, czasami groteskowe i na pewno nic tutaj opisanego nie ma miejsca, ale <paranoid mode ON> jeśli???

_________________
Zapraszam na http://blog.jatokor.net
Zajęty ? Zobacz posty nieprzeczytane [10429] 125950

Utrzymanie strony- 1300 zł, internet- 100zł, dać komuś bana- bezcenne
Ludzie teŻ się cieszą, kogoś zabiją, kogoś powieszą
Lama, lamer - osobnik, który nie wie, Że nie wie, tym samym mniema, Że coś wie, mimo, Że nie wie

Cat^ napisał(a):
spoko dla mnie nadal masz 16 lat, bo tak mi sie utrwaliło

Cat^ napisał(a):
ze wszystkich co grali na ZłotymWarkoczu z pacanem to najlepiej wypadł jatokor

Pacan napisał(a):
bo pamietam chyba najlepiej grales na zlotym, zwierzaki koty i scary sie chowaja

Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-01-06 00:40:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-07 11:24:48
Posty: 5976
Lokalizacja: Stettin
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 60
Cytuj:
4. Google Maps


bardzo często z tego korzystam :) w Szczecinie bardzo przydatne.

_________________
ObrazekObrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-01-12 17:37:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-03 12:00:21
Posty: 6923
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 74
Jeszcze nie tak dawno temu głównym złym był M$, co to nas ciągle szpiegował i podglądał. Dziś natomiast ludzie z uśmiechem na ustach rozdają swoje dane korporacjom Google i Apple. Tak to jest, jak się chce być trendy i mówić "nie" wielkim korporacjom (czyt M$), sprzedając się przy okazji innym korporacjom.

_________________
Obrazek
Obrazek
ObrazekXbox Gamercards


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-01-13 12:10:32 
Offline
Forumowy bot administracyjny
Forumowy bot administracyjny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2005-07-06 23:19:54
Posty: 3143
Lokalizacja: 100lica
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 9
Czy ja wiem, czy to jest mówienie "nie" M$? Chyba nie ;). Swoją drogą gógl to też wielka korporacja, tylko Microsoft nie miał możliwości gromadzenia danych na taką skalę.

_________________
Zapraszam na http://blog.jatokor.net
Zajęty ? Zobacz posty nieprzeczytane [10429] 125950

Utrzymanie strony- 1300 zł, internet- 100zł, dać komuś bana- bezcenne
Ludzie teŻ się cieszą, kogoś zabiją, kogoś powieszą
Lama, lamer - osobnik, który nie wie, Że nie wie, tym samym mniema, Że coś wie, mimo, Że nie wie

Cat^ napisał(a):
spoko dla mnie nadal masz 16 lat, bo tak mi sie utrwaliło

Cat^ napisał(a):
ze wszystkich co grali na ZłotymWarkoczu z pacanem to najlepiej wypadł jatokor

Pacan napisał(a):
bo pamietam chyba najlepiej grales na zlotym, zwierzaki koty i scary sie chowaja

Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-01-13 13:25:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-03 12:00:21
Posty: 6923
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 74
IMO tak. IE to zuo i szpieg, więc ludzie się przerzucili na Firefoxa, Windows to zuo i szpieg, więc ludzie się przerzucają na Linuxa, PC to zuo, więc ludzie się przerzucają na Maca. Bo to trendy walczyć ze zuem. Swoją drogą, to Google zaraz zacznie produkcję podstawek pod doniczki, o ile jeszcze nie zaczął... Przez lata utarła się opinia, że M$ to zły monopolista, który chce tylko pieniędzy i o nic więcej nie dba, a otwartymi na ludzi i na innowacje firmami są Apple (sprzedające a chore pieniądze niepełne produkty) i Google (prywatność my ass).

_________________
Obrazek
Obrazek
ObrazekXbox Gamercards


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, reklama sem reklama seo

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group Change colors.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.053s | 17 Queries | GZIP : Off ]


Sponsorem naszego serwera FTP jest e-utp.net