Ogłoszenie

Strefa czasowa: UTC + 1

Teraz jest 2024-06-26 00:40:44
Łączny czas online:



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Programowanie gry strategiczno-ekonomicznej
PostNapisane: 2010-02-17 23:38:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-07-23 16:53:23
Posty: 973
Lokalizacja: woj. opolskie
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 8
Zaprogramowałem już troche minigierek. Gry typu saper, przekładanie wież hanoi, jakies sudoku itd itp. umiem bez problemu zaprogramowac.
Pomyślałem czas zaprogramować poważną grę, oczywiście to nie będzie gra na poziomie gier z 2009-2010 roku, lecz cos w stylu gier z 1995-1999.

Zainspirowały mnie gry:
Knight and Merchants
Settlers 2
Faraon(Kleopatra,Zeus,Posejdon)
Tropico

Myślałem o większym nacisku na ekonomie.

W skrócie wyglądało by to tak:

masz jakiś tam teren gdzie będziesz budować miasto, mapa by bazowała na kwadratach, cos jak w knight and merchants: budynki by mialy np 3x4, droga 1x1 itd.
Budujesz droge z kamienia jak w knight and merchants(można też zrobić drogi polne bez kamienia gdzie się wolniej przemieszcza), wszystkie budynki trzeba łączyć drogą.

By mieć w miescie ludzi trzeba by budowac mieszkania jak w tropico z ktorych by sie dostawalo czynsz.

byly by szkoly gdzie by ludzie zdobywali zawody, mogly by byc platne.

no i by byl szeroko rozwiniety przemysl: drwal,tartak, z desek budowanie budynkow, lub robienie mebli; zboże, z niego mąka, chleb itd itp, no duzo tego mozna wymyslic. polprodukty mozna by sprzedawac do sasiednich miast, lub kupowac. chleb itd mozna by sprzedawac mieszkanca. kazdy obywatel musialby jesc. przykladowo tartak oprocz zatrudnianiania ciesli zatrudnialby pomocnikow itd co by nosili produkty do magazynu, i pol produkty do tartaku. Raczej nie planuje robienia wojska i wojen.

Mysle ze jestem w stanie zaprogramowac taka gre z samego punktu widzenia programistycznego (oczywiscie zajmie to duzo czasu), napewno na poczatku bedzie tragiczna złożoność, żę do płynnej gry będzie potrzeba procesora 100 ghz xD, ale moze uda sie potem zoptymalizowac.
Lecz problemem jest grafika i animacje. Chciałbym by bylo widac jak w tartaku sa krojone deski, jak pomocnicy nosza towary, jak budowniczy buduja budynki. Lecz nie znam sie na grafice, najprosciej by bylo robic wsyzstkie mozliwosci ruchu i obrazki, a potem odpowiednie funckje co skladaja ruch z obrazkow. Lecz jak efektywnie zrobic taka animacje ze np budowniczy buduje jakis budynek? Nie chodzi mi jak powiedzialem o gre na poziomie gier z 2009-2010 roku, tylko takich z 1995-1999. czyli postacie moga miec slaba jakosc. Ja jedynie takie cos w paincie robilem, moze cos by z tego wyszlo, ale jedna animacje bym robil tydzien by sensownie wygladala ;p. Moze ktos cos doradzi ;p


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-17 23:41:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-07 11:24:48
Posty: 5976
Lokalizacja: Stettin
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 60
Jestem ciekaw co Enejcz zrobi jak zaliczy(chyba że już zaliczył)Erabora, może weźmie się za 3D xD

_________________
ObrazekObrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-18 00:55:23 
Offline
Forumowy bot administracyjny
Forumowy bot administracyjny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2005-04-18 13:29:30
Posty: 1585
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 18
stan napisał(a):
Mysle ze jestem w stanie zaprogramowac taka gre z samego punktu widzenia programistycznego (oczywiscie zajmie to duzo czasu), napewno na poczatku bedzie tragiczna złożoność, żę do płynnej gry będzie potrzeba procesora 100 ghz xD , ale moze uda sie potem zoptymalizowac.


Tylko jedno pytanie z mojej strony - jak zamierzasz zrealizowac np. przemieszczanie sie na raz 50 towarow miedzy budynkami. To jest min. tablica kilkoma kolumnami - skad, dokad, czas startu, predkosc, odleglosc, typ towaru itp. Odpalajac licznik co np. 0,25 sekundy musialbys przeczesywac cala ta tablice i aktualizowac dane, wykonywac obliczenia itp. Do tego dochodza budynki, akcje itp. Jakis pomysl na realizacje tego? I pytam teraz smiertelnie powaznie.

Cat^ napisał(a):
Jestem ciekaw co Enejcz zrobi jak zaliczy(chyba że już zaliczył)Erabora, może weźmie się za 3D xD

3D w javascripcie byloby calkiem ciekawym zagadnieniem na prace magisterska na specjalizacji "techniki multimedialne" ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-18 10:40:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-07-23 16:53:23
Posty: 973
Lokalizacja: woj. opolskie
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 8
Cytuj:
Tylko jedno pytanie z mojej strony - jak zamierzasz zrealizowac np. przemieszczanie sie na raz 50 towarow miedzy budynkami. To jest min. tablica kilkoma kolumnami - skad, dokad, czas startu, predkosc, odleglosc, typ towaru itp. Odpalajac licznik co np. 0,25 sekundy musialbys przeczesywac cala ta tablice i aktualizowac dane, wykonywac obliczenia itp. Do tego dochodza budynki, akcje itp. Jakis pomysl na realizacje tego? I pytam teraz smiertelnie powaznie.



Mozna by zrobic klase człowiek, gdzie beda atrybuty wspolrzedne, czy cos niesie, skad do kad zmierza. No i po prostu nowych ludzi definiowac jako nowego czlowieka. Napewno jakos to zrobie, tylko pewnie zlozonosc bedize na poczatku tragiczna, ze w ciagu tych 0.25 sek komputer nie zdola zrobic obliczen ;p.

Jeszcze nie zaczelem tej gry programowac. Mysle ze bede robil ja stopniowo, pierw mozliwosc budowy budynku, i ze towar sie przenosi blyskawicznie, potem bede sie staral dodac czas na przeniesienie towaru, a na koncu animacje jak go niosa.

Informatykiem nie jestem, lecz matematykiem ;p wiec potrafie rozwiazac wiele takich problemow programistycznych, no i oczywiscie pelno tu matematyki, trzeba obliczac funkcje uzytecznosci, czy lepiej pomocnikowi zaniesc to ta czy ta droga, czy blizej nie jest inny pomocnik ;p


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-18 13:17:31 
Offline
Forumowy bot administracyjny
Forumowy bot administracyjny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2005-04-18 13:29:30
Posty: 1585
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 18
stan napisał(a):
trzeba obliczac funkcje uzytecznosci, czy lepiej pomocnikowi zaniesc to ta czy ta droga

Zwykly problem komiwojazera, w dodatku uproszczony ;) (tylko 1 odcinek). Co do wybierania najblizszego to kwestia ustalenia odleglosci kazdego od danego budynku. Na poczatek styknie zwykle wyliczanie dlugosci wektora.

stan napisał(a):
Mozna by zrobic klase człowiek, gdzie beda atrybuty wspolrzedne, czy cos niesie, skad do kad zmierza. No i po prostu nowych ludzi definiowac jako nowego czlowieka. Napewno jakos to zrobie, tylko pewnie zlozonosc bedize na poczatku tragiczna, ze w ciagu tych 0.25 sek komputer nie zdola zrobic obliczen ;p.

Tak czy inaczej - masz do przetworzenia kupe klas, danych w czasie ~0,25s. Wlasnie rozwiazanie tego problemu mnie interesuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-18 16:23:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-01-12 10:30:24
Posty: 766
Lokalizacja: Miasto Kominów
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 2
zawsze sie konczy na gadaniu 1 zrób gierke potem daj do oceny itp bo co z tego ze ugadasz sie jak jakator z pandorom a potem nic z tego nie bedzie;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-18 16:30:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-07 11:24:48
Posty: 5976
Lokalizacja: Stettin
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 60
ale Pandora to inna bajka, tam trzeba było założyć serwer i zrobic antycheata(ustawić raty itp)

a stan chce całkiem nową gre napisać, ale patrząc jak enejczowi trudno było napisać erabora, to marnie to widze, ale widze świetlaną przyszłość u enejcza :D (jak będziesz tworzył jakąś gre to tam umieść kota :D)

_________________
ObrazekObrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-18 20:56:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-07-23 16:53:23
Posty: 973
Lokalizacja: woj. opolskie
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 8
Cytuj:
zawsze sie konczy na gadaniu


No to umieszcze 2 gry, które już ukończyłem.
http://wyslijto.pl/plik/14c4gm10xu

To, że zacząłem gry Knight Offline, to z tym łucznikiem i nie skończyłem to prawda; lecz nabyłem troche umiejętności programistycznych robiąc to i doszedłem do wniosku, że nie ma sensu nic więcej robić w tych grach.
Jak już napisałem, narazie robiłem tylko minigry. Teraz chcę zrobić prawdziwą grę. A w tym topicu zwracam się o pomoc w stworzeniu grafiki, animacji do takiej gry. Między innymi animacje jak budowniczy ,,stuka młotkiem" i buduje budynek, jak pomocnicy nosza towary. Wiem, że żmudną pracą zrobiłbym to w paincie, ale chyba nie w tym rzecz ;p. I prosze ludzi co już zajmowali się czymś takim o jakąś radę. Nie chodzi mi o animacje 3d itd, tylko grafike rzędu gier age of empires, bądź settlers2, bądź knight and merchants.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-18 21:24:54 
Offline

Dołączył(a): 2009-04-06 14:00:11
Posty: 635
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 8
stan trzymaj tak dalej :) a jak umiesz matme to masz lajtowo , nie to co ja ^^
rób to co robisz tak dalej

_________________
you can stop me , but you can't stop us all !


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-19 14:38:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-07-23 16:53:23
Posty: 973
Lokalizacja: woj. opolskie
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 8
http://wyslijto.pl/plik/z1dhuyss9u

Narazie tyle zrobiłem :).
Wziąłem troche grafiki z Knights and Merchants :).

Da się w opcjach zmieniać rozdzielczość.
W czasie tworzenia gry wybierac poczatkowa ilosc kasy i wielkosc miasta.
Da się wałkiem myszy powiekszać i pomniejszać miasto.
Da się strzałkami przesuwać miasto. (tragiczna złożoność,narazie cały ekran jest odświeżany, zmienie to na przesuwanie linii i dodawanie tylko jednej, wtedy będzie dużo mniejsza złożoność)
Da się zlecić budowę drogi w danym miejscu.
Upływa czas (24 sekundy to 1 dzień)


Jakbyście znaleźli jakieś miejsca gdzie gra crashuje to dajcie znać.
Napewno są błedy graficzne z tym kwadratem zaznaczającym gdzie chcemy budować.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-19 15:19:49 
Offline
Forumowy bot administracyjny
Forumowy bot administracyjny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2005-04-18 13:29:30
Posty: 1585
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 18
Nadal w VB piszesz?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-19 15:25:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-07-23 16:53:23
Posty: 973
Lokalizacja: woj. opolskie
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 8
Cytuj:
Nadal w VB piszesz?


tak w vb 2005 .net


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-19 15:35:56 
Offline
Forumowy bot administracyjny
Forumowy bot administracyjny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2005-04-18 13:29:30
Posty: 1585
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 18
A nie myslisz o migracji na c/c++ z uzyciem dx? Znacznie by przyspieszylo caly projekt i ja ew. moglbym sprobowac pomoc ciutke.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-19 15:40:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-07-23 16:53:23
Posty: 973
Lokalizacja: woj. opolskie
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 8
a da sie za darmo gdzies sciagnac wszystko potrzebne do programowania w c++? bo vb 2005 .net mam jeszcze jak z uczelni z msdnaa bralem :). i w tym vb fajnie wszystko podpowiada jak uzupelnic dane polecenie, wiec w sumie polecen wogole nie musze znac na pamiec :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-19 15:44:43 
Offline

Dołączył(a): 2009-04-06 14:00:11
Posty: 635
Płeć: Mężczyzna
Pochwały: 8
vb jest fajny , ale c++ szybszy, jest pełno darmowych kompilatorów , jeden lepszy na windowsa

visual c++ 2005 express edition - darmowy

_________________
you can stop me , but you can't stop us all !


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, reklama sem reklama seo

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group Change colors.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.040s | 18 Queries | GZIP : Off ]


Sponsorem naszego serwera FTP jest e-utp.net